5 wskazówek jak rozwijać kreatywność - nie tylko u piłkarzy


Poniższe wskazówki to tylko część z tego co można napisać o rozwijaniu kreatywności. Pamiętajmy, że kreatywni się rodzimy, jednak z czasem zabijamy tą kreatywność w sobie.

1. Ćwiczenia dobieraj tak aby zawodnicy mieli możliwość wyboru rozwiązania - bezpiecznego lub ryzykownego, mniej lub bardziej korzystnego.

Najlepszym rozwiązaniem są małe gry zadaniowe typu 3x3, 4x4 itp. Mniejsze pole i mniej zawodników to częstszy kontakt z piłka, więcej bramek, i wreszcie większa częstotliwość możliwości dokonania wyboru. Dzięki modyfikacji standardowych gier zadaniowych (3x4, 2x3), będziemy mogli rozwijać konkretne zachowania zawodników, jak drybling, gra z pierwszej piłki i wyjście na pozycję.

2. Pozwól zawodnikom szukać rozwiązań i dokonywać własnych wyborów.

W trakcie gier zadaniowych nie podpowiadaj zawodnikom. Niech sami szukają korzystnego rozwiązania. Wybór zawsze musi należeć do nich aby w przyszłości mogli dokonać właściwego wyboru. Zawodnik powinien mieć pełną swobodę w tym zakresie.

3. Wspieraj w dokonanych wyborach.

Chwal i wspieraj korzystne rozwiązania - nigdy nie neguj tych, które nie przyniosły korzystnego wyniku. Pomyśl jak często widzisz trenera przy linii, który pokrzykuje na dzieci? Czy myślisz, że taki trener pozwoli zawodnikowi rozwinąć pełnię możliwości?

4. Więcej pytaj niż instruuj.

W trakcie ćwiczeń staraj się jak najmniej dawać wskazówek. Niech to zawodnicy sami dojdą do rozwiązania problemu. Pytaj dlaczego wykonał dane ćwiczenie, zagranie itp. w taki a nie inny sposób. Jeśli widzisz, że mógłby to zrobić efektywnie zapytaj czy pomyślał nad innym rozwiązaniem. Bądź coachem - mentorem.

5. Wykorzystaj wyobraźnie dzieci - nie zabijaj jej.

Spójrz na dzieci. One są kreatywne każdego dnia. To dorośli zabijają w nich tą kreatywność. Wprowadzamy zasady, które nie zawsze są dobre. Pamiętaj aby wykorzystać to w swojej pracy. Pozwól im aby szukały własnego rozwiązania. Im częściej będą to robić, tym lepszych wyborów będą dokonywać w przyszłości.

źródło zdjęcia: http://arturrak.pl/kreatywnosc-sprawdz-sie/

1 komentarz:

  1. Dobrze gdy dzieci mają więcej niż jedno zainteresowanie. Z mojego doświadczenia wynika, że najbardziej kreatywne, aktywne i błyskotliwe podczas treningów są te dzieci, które poza grą w piłkę mają też zapewnione inne atrakcyjne aktywności.

    OdpowiedzUsuń

Każdy Wasz komentarz jest dla mnie bardzo cenny. Jednakże bez zastanowienia usuwam wszelkie reklamy oraz spam.