WIELKA TRÓJKA a urazy ACL - Piłkarko i nie tylko przeczytaj - ważne!!!


Urazy kończyny dolnej to w niektórych przypadkach aż 86,5% kontuzji. W tym aż 23,1% to kontuzje stawu kolanowego w tym ACL [1]. Według Amerykańskiego Towarzystwa Ortopedycznego Medycyny Sportowej każdego roku w USA dochodzi do 150000 urazów ACL. Koszty opieki zdrowotnej z tego tytułu szacuje się na 500 milionów $. Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL) jest jednym z najczęściej występujących urazów wśród piłkarzy.

Uraz ten związany jest przede wszystkim z:

# 1. CHARAKTERYSTYKA GRY

Typowe ruchy w piłce nożnej to przede wszystkim przyśpieszenia, zmiana kierunku ruchu, gwałtowne hamowanie, które w dłuższej perspektywie czasowej mogą prowadzić do osłabienia więzadła (mikrourazy) a dalej do jego całkowitego uszkodzenia. Dobrym przykładem kiedy może dojść do uszkodzenia więzadła są tak zwane podania krosowe kiedy to zawodnik przenosi obciążenie na jedną z nóg, dodatkowo wykonuje ruch obrotowy.

# 2. NIEKORZYSTNE OTOCZENIE

Jedynie 30% urazów ACL spowodowanych jest kontaktem z innym zawodnikiem. Jednak aż 70% urazów przebiega "bezdotykowo" i jest spowodowane brakiem kontroli nad naszym ciałem np w trakcie nieprawidłowego lądowania oraz powtarzających się szybkich ruchów, o których napisano powyżej.

# 3. BUDOWANA ANATOMICZNA 

W przypadku kobiet uprawiających piłkę nożną ryzyko kontuzji ACL jest dużo wyższe niż u mężczyzn i związane jest z:
- mniejsza masa mięśniowa, której zadaniem jest stabilizowanie stawu kolanowego,
- budową miednicy a tym samym dostosowaniem ułożenia kończyn w trakcie wykonywania wyżej wymienionych ruchów,
- budową samego stawu kolanowego, gdzie u mężczyzn przestrzeń w której porusza się ACL jest większa,
- niektóre badania sugerują, że zmiany hormonalne u kobiet mogą mieć wpływ na prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji ACL

O ile z WIELKIEJ TRÓJKI na trzeci czynnik nie mamy wielkiego wpływu (zwłaszcza kobiety) to pozostałym dwóm możemy zapobiegać. Jak? O tym w następnym materiale.

Materiał powstał na podstawie wywiadu jakiego udzielił Dr. Riley Williams III Hospital for Special Surgery. Oficjlna stronahttp://www.rileywilliamsmd.com/

1. Prevalence of injuries in female athletes of brazilian futsal: a retrospective study Araceli Gayardo; Sinara Busatto Matana; Márcia Regina da Silva Community University of the Chapecó Region – Unochapecó, SC

1 komentarz:

  1. Kontuzje to bez wątpienia zmora dzisiejszego futbolu. Co prawda medycyna także poszła do przodu, ale z drugiej strony intensywność treningów i meczów jest nieporównywalnie wyższa aniżeli kilkadziesiąt lat temu.

    OdpowiedzUsuń

Każdy Wasz komentarz jest dla mnie bardzo cenny. Jednakże bez zastanowienia usuwam wszelkie reklamy oraz spam.