Na co zwrócić uwagę w trakcie sprintu? 3 wskazówki odnośnie prawidłowej technikiPoprawa czasu pokonania odcinka 5 metrów o 0,090 sekundy to przewaga 45 cm. Poprawa czasu pokonania odcinka 30 metrów o 0,100 sekundy to przewaga 73 cm. Czasem tak niewiele może dać tak wiele. Pomimo tego, że często nie zwracamy uwagi na pracę naszego ciała w trakcie sprintu to zdaniem wielu ekspertów jest to kluczowe. Wielu trenerów a także specjalistów z zakresu kształtowania zdolności motorycznych podkreśla, że sprint to umiejętności techniczne, jak i zdolności motoryczne (między innymi dr. Michael Yessis). Często sama praca nad techniką sprintu może znacznie poprawić uzyskiwane czasy w trakcie testów szybkościowych. Dlatego w trakcie treningu szybkościowego należy zwrócić uwagę głównie na elementy techniczne. Poniżej 3 wskazówki, które można zastosować w praktyce.

# 1. ZWRÓĆ UWAGĘ NA PRAWIDŁOWĄ POSTAWĘ CIAŁA W TRAKCIE SPRINTU

Odchylenie tułowia do tyłu lub stałe pochylenie do przodu, które powoduje skrócenie kroku biegowego (nieprawidłowa pozycja ciała wpływa na pracę w stawie biodrowym i kolanowym).

# 2. ZWRÓĆ UWAGĘ NA PRACĘ RAMION

Nieprawidłowa praca ramion charakteryzuje się pracą w płaszczyźnie czołowej (praca ta wymuszą rotację - skręt tułowia) - objawia się to pracą ramion na boki a nie w linii prostej, prostopadłej do tułowia.

# 3. ZWRÓĆ UWAGĘ NA ZBYT MOCNE ZGIĘCIE LUB WYPROST W STAWIE ŁOKCIOWYM

Według większości trenerów optymalny kąt to 70-85 stopni. Zwróć uwagę aby w trakcie prowadzenia ramion do tyłu nie dochodziło do pełnego wyprosty w stawie łokciowym. 
1 komentarz:

  1. Rzeczowe informacje. Brakuje takich. Często zwraca się uwagę na prawidłową technikę, lecz nikt jej nie opisuje dokładnie. Lubię tu wpadać i lubię korzysta ć z Twojej wiedzy.

    OdpowiedzUsuń

Każdy Wasz komentarz jest dla mnie bardzo cenny. Jednakże bez zastanowienia usuwam wszelkie reklamy oraz spam.